Спадок завжди є важливою та складною темою для обговорення. Всі ми хочемо бути впевнені, що наша доля та майбутність належать родинним зв’язкам і спадку. У сьогоднішньому блозі ми розглянемо процес “Відкриття спадкової справи” і його значення для кожного з нас.
 

Стаття по темі нашої постійної послуги “адвокат по спадковим справам“.

Що таке Відкриття спадкової справи?

Відкриття спадкової справи – це перша офіційна дія у процедурі оформлення спадщини. Вона здійснюється нотаріусом за місцем відкриття спадщини.

Місцем відкриття спадщини є останній зареєстрований за спадкодавцем за місцем проживання або перебування. Якщо місце проживання або перебування спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження нерухомого майна, право власності на яке належало спадкодавцеві.

Для відкриття спадкової справи спадкоємець (спадкоємці) повинен (повинні) подати до нотаріуса заяву про відкриття спадкової справи. У заяві необхідно вказати:

 • прізвище, ім’я, по батькові спадкодавця;
 • дату та місце смерті спадкодавця;
 • місце проживання або перебування спадкодавця;
 • склад спадкового майна;
 • свої особисті дані (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання або перебування, ідентифікаційний код).

До заяви необхідно додати такі документи:

 • свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • документ, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно (наприклад, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, договір купівлі-продажу, договір дарування тощо);
 • інші документи, що підтверджують наявність спадкових прав (наприклад, заповіт, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини тощо).

Нотаріус, який прийняв заяву про відкриття спадкової справи, зобов’язаний:

 • зареєструвати спадкову справу у Спадковому реєстрі;
 • видати спадкоємцям свідоцтво про відкриття спадкової справи;
 • вживати заходів щодо охорони спадкового майна;
 • запрошувати спадкоємців для прийняття спадщини та заслуховувати їхні заяви;
 • встановлювати склад спадкового майна;
 • визначати черговість закликання до спадкоємства;
 • видавати свідоцтва про право на спадщину.

Свідоцтво про відкриття спадкової справи є офіційним документом, який підтверджує факт відкриття спадщини та право спадкоємців на її прийняття. Свідоцтво про відкриття спадкової справи видається нотаріусом протягом одного місяця з дня надходження заяви про відкриття спадкової справи.

Строк для прийняття спадщини становить шість місяців з дня відкриття спадщини. Якщо спадкоємець проживає за кордоном, строк для прийняття спадщини становить один рік.

Спадкоємець може прийняти спадщину в будь-який спосіб:

 • шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріуса;
 • шляхом фактичного прийняття спадщини.

Фактичне прийняття спадщини має місце, коли спадкоємець вступає в управління або володіння спадковим майном, у тому числі розпоряджається ним.

Якщо спадкоємець не прийняв спадщину впродовж встановленого строку, він вважається таким, що відмовився від спадщини.

 

Як дізнатися чи відкрита спадкова справа

Як дізнатися чи відкрита спадкова справа

Щоб дізнатися, чи відкрита спадкова справа, можна звернутися до будь-якого нотаріуса. Нотаріус перевірить наявність спадкової справи в Спадковому реєстрі.

Для цього спадкоємцю необхідно надати нотаріусу такі документи:

 • свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • свій паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Нотаріус видасть спадкоємцю довідку про наявність або відсутність спадкової справи.

Також інформацію про наявність спадкової справи можна отримати онлайн, на сайті Міністерства юстиції України. Для цього необхідно перейти на сайт Міністерства юстиції України, перейти в розділ “Спадковий реєстр”, ввести дані про спадкодавця (прізвище, ім’я, по батькові, дату народження) та натиснути кнопку “Знайти”.

Якщо спадкова справа відкрита, то на сайті Міністерства юстиції України буде відображена інформація про нотаріуса, який завідує спадковою справою, та дата відкриття спадкової справи.

Якщо спадкова справа не відкрита, то на сайті Міністерства юстиції України буде відображено повідомлення про те, що спадкова справа не відкрита.

У разі якщо спадкова справа відкрита, спадкоємець може звернутися до нотаріуса, який завідує спадковою справою, для прийняття спадщини.

 

Питання та відповіді на тему: Відкриття спадкової справи

Для відкриття спадкової справи в Україні необхідно звернутися до нотаріуса та подати заяву про відкриття спадкової справи.
Для відкриття спадкової справи необхідно мати документ, який підтверджує спадкоємність, а також паспорт особи, яка звертається за відкриттям спадкової справи.
Після відкриття спадкової справи слід зібрати всі необхідні документи та звернутися до суду для проведення спадкового розподілу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

To Top