Адвокатська таємниця – це один із найважливіших принципів в сфері права, який захищає конфіденційність спілкування між адвокатом і його клієнтом. У цій статті ми розглянемо законодавче визначення адвокатської таємниці, її ключові нюанси та значення для професійної діяльності адвоката.

Адвокатська таємниця – визначення

Адвокатська таємниця - закон, визначення, нюанси
Адвокатська таємниця – закон, визначення, нюанси

Адвокатська таємниця – це недоторканність інформації, яка стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, у зв’язку з наданням правової допомоги.

Адвокатська таємниця поширюється на:

  • Всі відомості, які стали відомі адвокату у зв’язку з наданням правової допомоги. Це можуть бути відомості про особисте життя клієнта, його майновий стан, його ділові відносини, його кримінальне минуле тощо.
  • Всі документи, які були отримані адвокатом від клієнта або підготовлені адвокатом у зв’язку з наданням правової допомоги. Це можуть бути документи будь-якого виду, наприклад, договори, заяви, позовні заяви, клопотання тощо.
  • Всі відомості, які стали відомі адвокату в результаті спілкування з клієнтом або іншими особами, залученими до надання правової допомоги. Це можуть бути відомості, отримані в ході особистої зустрічі, телефонної розмови, листування тощо.

Адвокатська таємниця є абсолютною і не може бути порушена ніким, навіть самим адвокатом. Винятки з цього правила передбачені лише законом.

До таких винятків належать:

  • Допомога адвокату у кримінальному провадженні. Адвокат має право розголошувати інформацію, яка стала йому відома у зв’язку з наданням правової допомоги, якщо це необхідно для захисту його власних прав та інтересів.
  • Відповідь на запит суду. Адвокат має право розголошувати інформацію, яка стала йому відома у зв’язку з наданням правової допомоги, якщо на це є запит суду.
  • Відповідь на запит правоохоронних органів. Адвокат має право розголошувати інформацію, яка стала йому відома у зв’язку з наданням правової допомоги, якщо на це є запит правоохоронних органів.

Адвокатська таємниця є важливою гарантією прав людини. Вона забезпечує конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом, що дозволяє клієнту вільно спілкуватися з адвокатом і отримувати від нього професійну допомогу.

Законна основа адвокатської таємниці

Адвокатська таємниця гарантується Конституцією України, Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” та іншими нормативно-правовими актами.

Конституція України в статті 59 передбачає, що кожен має право на правову допомогу. Ця допомога надається, зокрема, адвокатами.

Закон України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” у статті 22 визначає, що адвокатська таємниця є недоторканою. Адвокат не має права розголошувати відомості, які стали йому відомі у зв’язку з наданням правової допомоги, крім випадків, передбачених законом.

Правові наслідки порушення адвокатської таємниці

Адвокат, який порушив адвокатську таємницю, може бути притягнутий до відповідальності за законом.

Так, згідно зі статтею 23 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, адвокат, який порушив адвокатську таємницю, може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, а також до кримінальної відповідальності за розголошення секретної або іншої інформації, що становить державну таємницю, чи іншої інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням професійних обов’язків, якщо це завдало істотної шкоди правам і свободам громадян, інтересам юридичних осіб, державі чи суспільству.

Ось кілька нюансів і деталей адвокатської таємниці:

Адвокатська таємниця поширюється не тільки на адвоката, але і на інших осіб, які працюють у його адвокатському бюро або адвокатській фірмі, а також на осіб, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом.
Адвокатська таємниця зберігається навіть після припинення відносин між адвокатом і клієнтом.
Адвокатська таємниця не поширюється на інформацію, яка є загальновідомою або стала відомою адвокату з інших джерел, не пов’язаних з наданням правової допомоги.

Заключне слово

Адвокатська таємниця є важливою гарантією прав людини. Вона забезпечує конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом, що дозволяє клієнту вільно спілкуватися з адвокатом і отримувати від нього професійну допомогу.

Які закони регулюють адвокатську таємницю в Україні?

Адвокатська таємниця регулюється в Україні Кримінально-процесуальним кодексом та Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”

Які нюанси пов’язані з адвокатською таємницею?

Нюанси адвокатської таємниці включають в себе обмеження доступу до інформації, отриманої в рамках професійної діяльності адвоката, а також відповідальність за її нерозголошення.

Питання та відповіді на тему: Адвокатська таємниця – закон, визначення, нюанси

Адвокатська таємниця – це обов’язок адвоката зберігати конфіденційність інформації, отриманої від клієнта, і не розголошувати її без згоди клієнта.
Адвокатська таємниця регулюється Кримінальним процесуальним кодексом та Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”
У разі порушення адвокатської таємниці адвокат може бути позбавлений статусу адвоката та притягнутий до відповідальності згідно з законодавством.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

To Top